Поплава од чувства

02 Јуни 2014

 

Поплава од чувства

 

Емоционалната катарза која кај нацијата последниве две-три недели  се билдаше како охридски фраер а.к.а.  “галебот од влашка маала” пред почетокот на сезоната и налетот на  холандските “очајни домаќинки”од различни возрасти и облини,  конечно експлодира и се излеа врз нас како небото над Скопје некни. Оф топик…другар ми Зозо кога прв пат слушна за серијата “Очајни домаќинки” мислеше дека се работи за порно наслов. Со право, и јас такво име би му дал на порно од  МИЛФ карактер.

Значи, толку емоции помеѓу народот немам видено и почуствувано од времето кога Англија ја победивме со 2:2 a Аце Шакири на Дејв Симан му даде гол од корна и го прати во пензија. Толку наежен и исполнет со чуства народ немам видено од враќањето на Брат Љубе од Хаг и воведувањето на екстерното тестирање во училиштата. Значи навистина, последниве две недели човечноста и солидарноста кај нас се покажа и докажа уште еднаш. Несреќа ги погоди соседите и блиските ни по рестрикции, самоуправување, еурокрем, Голи Оток, вегета  и Тито балкански народи и ние едноставно подадовме рака.

Добро, за воља на вистината во другата рака ни беа мобилните или камерите за да го овековечиме моментот на несебично помагање на браќата, ама тоа не ја намалува нашата хуманост. Само малку ја истакнува нашата “скромност” и фотогеничност. И нормално дека потоа сите бевме горди и исполнети со себе како по победа на предвремени избори или драматична епизода од Величествениот со хепи енд, додека се гледавме на фотографиите на интернет изданијата на балканските и светски медиуми. Колку само годеа написите од типот “Хвала брачо Македонци” и слични со по неколку илјади лајкови и коментари под нив каде комшиите се тркаа кој поголемо и поубаво и со повеќе срценца во коментарот  фала ќе ни каже. Да бидеме искрени, сите оние пораки за помош на Босна и Србија од светските фаци по малку ни предизвикуваа и некој необјаснив и збунувачки филинг. Некој микс од чувство на помала вредност и, Бог да чува, љубомора или завист. Зошто по ѓаволите Роналдо, Ноле и Тимберлејк не не спомнаа. ММЕ и во една поплава не можеме да бидеме рамноправни со браќата од север? Па до кога вака?

Но, катарзата со овие полнења на егото и суетата само се одложуваше се до денот Д и нашата поплава. Да драги мои,  скришно  толку многу посакуваната наша сопствена поплава и мини катаклизма. На разочарување на одредени ликови, веројатно ХААРП-от бил подиспразнет и при крај на смена па затоа добивме мини невреме и потоп. Како-така, 24 часовното висење на балкон со камерите и мобилните во рака и покрај здодевните и постојани  кавги  дома околу недоварениот грав, незавршеното домашно, неиспегланите кошули или неисфрленото ѓубре сепак некому му се исплатеше.  Повторно влеговме во фокусот на интерес на медиумите од регионот плус  Бранко Героски и Трифун Костовски. Да, Геро и Трифун ја искористија “трагедијата” за да ни кажат дека за невремето и поплавата виновни се Скопје 2014, барокот, лошата макроекономска политика, нарушените меѓунационални односи и нефер атмосферата на изборите. Веројатно кога ќе стоиме пред спомениците во барок сеќавајќи се на отровот на трујачите на меѓунационалните и смрдеата на илето од поразот на избори која само поразениот не ја чуствува сите почнуваме да плачеме од “радост” знаејќи дека се ова ќе продолжи да ни се повторува  како сите колективно да сме се телепортирале во билмарејовскиот граундхог деј. И така придонесуваме за поплавата. Плус, соседите многу ни се загрижија над тажната судбина. Како тоа братскиот македонски народ кој толку несебично праќаше толку многу помош а уште повеќе фотки од тоа како праќа помош сега да биде казнет од стихија.

Искрено, ќе бев разочаран и изненаден ако не се појавеа сите они фотографии со две поплавени коли под Стоковна Мост, “критичното”место кое за волја на вистината вистинските скопјани знаат дека се поплавува и секогаш кога има дерби на Филип Втори и навивачите поминувајќи тука вршат мала нужда, да не речам мочаат. Оф топик…оваа ситуација требаше да ја искористи некоја маркетиншки добро подготвена компанија кај нас  и редовно следејќи ги временските прогнози да предвиди ваква ситуација и да си постави рекламно пано на Стоковна Мост. Бум…невиден пи ар.  Цел Балкан ќе те има на дланка, по сите можни портали и на фејсбук твоето лого и оној поплавениот Форд  ќе се вртеа ко ударна вест. Добро за воља на вистината тајмингот на се ова не е лесно да се утврди  заради фактот дека нашите временски прогнози се прецизни како прогнозата на агенцијата “Рејтинг ” на последните избори. Но вреди да се обидеш. Бек ту топик.

Сепак, малку сум разочаран како никој не се сети да фрли 2-3 кучиња под Стоковна Мост. Голем пропуст. Па зар го заборавивте искуството од север. Бар со некое куче во вода и негово спасување, кога веќе крава и срна не се во конкуренција заради карактерот на локацијата(покрај се Скопје е град), ќе добиевме на драматика и чуствата ќе беа на левел “оооо…види го душиче” и сигурно дека ќе имавме поплава од реакции и лајкови на фотки од типот #PrayForMacedonia а може и Ноле ќе не спомнеше.

Но сепак интерес предизвикавме како на Балканот, така и кај нашите дежурни чувари на демократијата и промотери на мерки против барок, споменици и поплави. Според нив, освен ХААРП-от, за невремето и поплавата во Скопје виновни се и “мегафоните на власта” и нивниот говор на омраза, барокот, невработеноста, фиксниот курс на денарот, 24 Декември, малите плати во Дрекслмаер  и ниското ниво на новинарски слободи и човекови права. Добар обид за поентирање. Впрочем исто како она “ко рибар на Тиквешко” влегување на Коце со лопата в рака во вода до појас. Во ред, градската администрација се покажа подготвена и дури испрати понуда до граѓаните за пријавување на штетите од поплавата. Некои наши сограѓани се покажаа снаодливи како Даре Панчев во шеснаесетник и оваа “стопроцентна шанса” се обидоа да ја искористат за да си го сменат левото предно крило од аутото кое го искришија лани за Бадник превезувајќиги пијаните комшии.

Според последните информации, деновиве нашето невреме се префрли во Велес и околните општини. Одредени медиуми забележуваат дека ако во блиска иднина невремето не стигне и до Струмица, тој факт ќе ги потврди сомнежите на некои експерти дека ракувачот со ХААРП-от  најверојатно е припадник на опозициска партија. Огромни дози политикантство, чувства и поплави.  Држи се Македонијо.

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s