Фејсбук статус

Како слон во продавница за порцелан

Пустата желба за власт на шака пропаднати и безидејни,со еластична кичма и полтички импотентни луѓе од левицата и нивните апологети од новинарската фела не значи дека фактичката состојба во државата е очајна и дека ете, од “Бога дадените” мора да ја преземат власта и да не “спасат”. И тоа не со преземање на власт преку битка на идеи и понуда на решенија и квалитетни луѓе, преку демократски процес и на избори, туку со бунт, бојкот на институциите и демократските процеси или со помош на странска интервенција.

Се работи за лична перцепција на група новинари и квази елитисти од левицата дека кај нас нема демократија и слободи или заостануваме во реформите. Значи, господата сакаат да ни кажат дека пола милион луѓе кои во неколку изборни циклуси ја подржуваат владеачката десница се глупави што гледаат со свои очи напредок и во реформите на системот и приближување кон ЕУ кој патем е нотиран во 4-5 извештаи од ЕУ, и во економските показатели кои исто така се нотирани во извештаите на ЕУ, Светска Банка и останатите релевантни институции. А ние замисли да сме ти живееле во “фашизам со талибанско маоистички методи на тиранија зачинети со сталинизам”. Гласачите биле или под притисок или поткупени. Функционалната држава, странските инвестиции и вработувањето, субвенциите за земјоделците, зголемувањето на платите, зголемување на пензиите и социјалната помош, финасиска помош за младите за започнување бизнис и со тоа отворањенови работни места за овие луѓе било поткуп на гласачите. Не. Затоа што истите мерки се применуваат и во ЕУ. Не, затоа што овие мерки се само нормално функционирање на државата, нешто што овие луѓе никако не можат да го разберат и прифатат.

Capturegen

И не само тоа. Истите тие, една шака опседнати со власт и моќ новинарски лешинари одат до таму да отворено ја повикуваат опозицијата на бојкот и напуштање на институциите на системот и со тоа да предизвика парламентарна криза. Парламентот за нив не постоел. Други пак експерти (за пубертетот на поларните мечки) не советуваат дека морало нешто да преземеме затоа што само кај нас од целиот регион сеуште не бил запален Парламентот. Директен повик на насилство. Отворено ја негираат вољата на безмалку половина милион гласачи и изборите ги нарекуваат “кражба и кланица”. Истите избори кои во првиот круг според меѓународнната заедница и набљудувачите минаа во најдобар ред, беа фер и демократски и гласачите слободно можеа да ја изразат својата воља. Се обидувам да бидам толерантен, да имам разбирање за секоја индивидуа и различните политички гледишта или ставови спротивни на моите. Но ваквите повикувања и хушкања на методи кои можат само на сите да ни наштетат и да предизвикаат голема политичка и безбедносна криза едноставно не можам да ги разберам и да ги прифатам.

Не, не ми е мака заради 320 илјади гласови за опозицијата. Опзицијата и треба да има гласови и подржувачи. Силна опозиција само може да ни користи на сите нас, вклучувајќи ја и владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Мака ми е само кога гледам дека има луѓе кои кликнале лајк и читаат порталина новинарикои директно повикуваат на политички потези кои нам како држава можат само да ни наштетат а на оние кои не не признаваат како македонска нација и држава само да им користат. Мачно ми е да гледам како на тие портали и медиуми народот кој има спротивно мислење, гласачите кои поинаку ја поимаат реалноста и секојдневието, постојано се жигосувани и навредувани.

Новинар кој пишува 20 години и кој е искусен треба да е мудар и да застане и да се освести дека никако нема да помогне да се срушат “талибанците ” со тоа што ги навредува обичните граѓани, гласачите. Тие исти граѓани утре зад параванот кога ќе треба да гласаат секако дека ќе се сетат дека некој новинар или “експерт”кој ја подржува СДСМ ги нарекувал “небањати”, “неписмена багра” или “антички сељаци” и “кучиња вмровски” или на Фејсбук им порачал “ви го начукавме шупци едни”. Па добро, кој тоа ја дели нацијата и ги закрвува комшиите а пријателите ги хушка едни против други?

И после вакви “мајстории” на “новинарските легенди” на нашата медиумска сцена, што друго да се каже? Со кого насекаде по социјалните мрежи и по интернет и во реалниот живот ние дискутитраме? Со кого разменуваме аргументи и браниме политички ставови? Овие луѓе се катастрофа за македонскиот медиумски простор. Катастрофа за Македонија. Невоспитани и арогантни, нетолерантни и без демократски капацитет да се прифати дека некој има спротивен став од нивниот. Да се прифати дека некој друг понудил подобра опција, програма и решенија кои на гласачите им нудат подобра иднина. Да прифатат дека мнозинството од гласачите подржува некоја друга опција а не нивната. И јас сега како гласач треба да го купам нивниот весник или да го отворам нивниот портал и да се информирам за политичката платформа на опозицијата, и утре да гласам за неа?

Здравиот разум и основната политичка писменост вели дека за Заев е подобро да излезе со соопштение дека се оградува и им се заблагодарува на вакви креатури да ги промовираат и бранат ставовите на СДСМ и со тоа веднаш ќе добие 20 % повеќе гласови. Но Заев ги демантира здравиот разум и политичките норми и повторно си пука во колено. Со однесувањето како “слон во продавница за порцелан” и најавата дека ако неговата партија не победи на изборите на 27 Април ќе повика на “улична демократија” која по дифолт значи и можни насилства, Заев само потврди дека е целосно политички неписмен, комплетно залутан во политиката и дека станува опасен за опстанокот на СДСМ како партија, но и за стабилноста на држават и мирот на граѓаните.

Има една работа која ја забораваат и Заев и неговите медиумски апологети. И покрај тоа што тие мислат дека народот е глупав и секогаш кога не гласа за нивната опција дека греши, се лажат. Со толку посветеност и жар се обидуваат да не убедат дека црното е бело и дека народот е мутав и заблуден, што не можат да видат дека го прават спротивното. Од својата суета и занесеност дека му прават услуга на “глупавиот и неписмен” народ и дека само тие можат да му ги отворат очите не можат да видат дека одамна се прочитани, и дека со нивните активности само предизвикуваат револт кај граѓаните и сосема спротивен ефект. Оружјето во вид на пенкало и гласачко ливче е кај гласачите. Одговорот следи.

Advertisements

Умната теткица која сака да банира

Теткици почитувам многу. Посебно оние од друштвото на Рон Џереми или Роко. Ама теткици кои мислат дека се од Бога дадени да делат памет на сите наоколу, без мерка или респект кон луѓето и нивните чувства, е тоа не можам да поднесам. Одењето во Црква не те прави верник, како што ни седењето во гаража што не те прави БМВ. Исто така ни бескрајното одење по школи и факултети не те прави интелектуалец. Интелектуалец е дел од карактерот кој го имаш или не, а не е бесцелно бубање како замена за недостатокот од пријатели или забава во тинејџерските години, најчесто предизвикани од мајка природа која кога те креирала била на тешки дроги, или во најмала рака мртва пијана.

Една “мудра” теткица дели памет по интернет, поточно на Фејсбук. Јас само ќе ја поздравам и ќе и порачам дека пред се треба да си човек, добар човек, човек со срце, со разбирање за оние кои не се исти како тебе, толерантен и пријателски расположен и кон оние кои не го делат твоето мислење. Професор се станува со парче хартија, човек се раѓаш. Ако не, тогаш си грешка на природата. Ароганцијата и надуеноста, посебно поткрепени со исфустрираност и нетолерантност не можат да се прикријат со ниту една диплома на светов.

Мој коментар на еден статус на “генијалката”:
“Ако Македонија не е држава…па зошто уште сте тука…Зошто живеете на сметка на Македонија и буџетот? И вие себе се нарекувате професорка? Зошто се бламирате по Фејсбук и се расправате со луѓе кои немаат исто мислење со вас. И кога немате аргументи ги бришете? Дали тоа значи дека ако во живо разговарате, тие со кои не се согласувате ги бришете физички…на сила?? Вие “професорке” можеби имате школо и титули, ама вие немате човечки квалитети за да бидете професорка. Вие ги навредувате и омаловажувате луѓето само заради тоа што немаат ист став како вашиот. Ќе се погрижам никогаш да немате можност да им предавате на моите деца. И на крај….ќе се обложам дека не можете да ме избришете…мислам од ФБ. Инаку вие би ме избришале и од лицето на земјава. Каква исфрустрираност и каква искомплексираност…не можам да верувам…Човек може дисертација да напише. Поздрав и уживајте во својата мизерија…”

Ова е настан од пред една година. Секако дека генијалката ме избриша и ме блокираше. Не…не одговори на коментарот. Типично, кога на исфрустрирана и искомплексирана личност ќе и укажеш на ароганцијата и нетолерантноста со која се однесува кон останатите, тоа го постигнува максималниот ефект и едноставно доаѓа го покачување на егото на субјектот на опасно високо ниво. Во вакви случаи се јавува потреба од користење на заштитна опрема затоа што постои опасност од паѓање на дотичната личност од екстремно високото ниво на его на далеку пониското ниво на интелигенција и човечки квалитети кои ги поседува субјектот.

Но, ете…карма из а бич, нов бунар копај-во стариот не плукај, немој да му го правиш на другиот она кое не сакаш да ти го прават другите на тебе и многу, многу други мудрости. Ма, знам…генијалката има толку наобразба за да ги знае овие поговорки и факти од најдобрата школа на светот и векот – животот.

Кога својата ненадмината и неприкосновена генијалност, знаења, стручност и човечки-лични квалитети умната теткица од фејсбук реши да ги стави на располагање на нацијата и сосема скромно да се понуди да ни биде Претседател, објективната ситуација налагаше дека јавноста, обичните граѓани и станаа и тоа како потребни на теткицата. Социјалните медиуми се алатки кои секој кој сака да биде присутен во јавноста и да понуди нешто пред истата мора да ги свати сериозно. Но теткицата заборавила да направи список на сите под нејзиното ниво со спротивни ставови и неподобни за да бидат дел од нејзините социјален живот, па сосема “малку” арогантно и со високо ниво на демократски капацитет ги блокирала и избришала од Фејсбук. Та не е саде фејсбук…не попусто ги нарекуваат во множина…социјални медиуми. Да, твитер е еден од нив. Нејсе.

Умната теткица решила дака јас порано неподобен и недоволно добар за нејзино “друштво” на фејсбук само заради тоа што замислете се осмелив да не се согласам со нејзиниот став (кој нели треба да се изгравира во мермер и да се изложи и покаже на граѓаните како реликвија) одеднаш сум подобен и потребен и дека треба да ме следи на Твитер. Не…јас не ја следам. Многу ми смрди тавото друштво. Плус, не сум доволно едуциран, не климам со главата на нејзините ставови и го немам нејзиното ниво. Да, знам… вие со голема сласт би притиснале на копчето block. Јас не…

Ракометарите дефокусираат

1211112g36p6_wm