авгантура

Дома

Се започна многу порано од 26 Ноември 2009 кога за прв пат полетав кон Блискиот Исток на пат за Кувајт и потоа Авганистан како моја конечна дестинација. На мојата авгантура и претходеа дваесетина месеци аплицирање, непроспиени ноќи и висење по интернет форуми и портли за работа во воена зона и собирање информации како да се добие работа. Тие кои ме познаваат знаат најголем дел од мојата Авганистанска приказна. Тие кои не ме познаваат, можеби еден ден ќе имаат прилика моите мисли, сеќавања и приказни да ги прочитаат во некое печатено издание во вид на збирка раскази. Здравје.

1694. Толку денови поминаа од првиот лет во непознато. Толку ноќи поминаа во најголем дел преспани во шатор полн со граѓани од земји од Третиот свет, преполн со прашина, шкорпии, глувци и пајаци големи колку кутија за кондури и понекоја змија, нормално…отровна, затоа што во Авганистан не постојат не отровни змии. Половина од времето во овие 1694 деноноќија ги поминав во една канцеларија 2х2 со едно биро, две столчиња, една кинеска клима, корејски телевизор со индиски тв канали и јапонски фрижидер. И многу, многу тага и носталгија, по малку работа, многу одговорност,  нервоза, возбуда, онлајн среќни моменти со најблиските и пријателите, во живо несреќни моменти со гранатите и непријателите.

Видов и срушени хеликоптери, уништени тојоти како Хулк да ги згужвал и удрил од земја, пукање околу канцеларија…гранатирање и самоубиства…ранети и заробени талибанци…убиени војници додека играат фудбал…На едно место заградено со зидови од 4 метри,  со големина на едно просечно скопско маало а наречено ФОБ Апачи, видов и среќа и несреќа во количини колку за три просечни и нормални држави. Непосредно работев со дваесетина луѓе од 7 различни нации и уште поразлични карактери. Креирав преку 20 000 документи, испратив преку 13000 мејлови, примив уште повеќе. Заработив една пнеумонија, седа и проретчена коса, болки во кичмата од седење, стрес од алармите, пристојна сума долари на сметка и маки и јадови заради пропуштени мигови на радост и блискост со најмилите. Заработив и пријатели какви никаде и во никакви други животни ситуации и околности просечен човек нема шанси ни да ги сретне.

Дојде време да се заврши мојата Авганистанска авантура. Дојде време да ставам крај на едно поглавје од животот. Никогаш немој да жалиш за нешто што си направил во животот. Треба да ти е жал за нешто што си можел и си требал да го направиш, но не си го сторил тоа. Јас не жалам за ништо што сум направил во овие 1694 денови. Се надевам дека моите најблиски го мислат истото и дека ја разбраа мојата авгантура како неопходен дел од нашите животи. Знам дека е така, и токму заради тоа и заради нивната подршка јас се ова повторно би го направил.

На 18 Јули 2014 година завршува мојот престој во Авганистан. Се враќам дома.

 

Advertisements

Што научивме вчера бр.19

АДИ_wm19aСкриен маркетинг на проектот на Владата за многудетни семејства. Слушајќи ги рекламите за одмор во Грција кои велат дека деца до 12 години не плаќаат ништо, едноставно ти доаѓа мака што немаш уште едно 2-3 деца.

Не постои странска инвестиција која не може да се спинува и “минира“ – стара опозициска.

Кристијано Роналдо е на Миконос, а Ирина Шаек е во Лондон. Узбуна помеѓу амбициозните и тазе за плажа издепилирани Македонки и понекој “нежен“ Македонец.

Идеја! Опозицијата да се активира во проверка на Авто сервисите во Германија каде што се сервисираат Мерцедесите со електрониката и каблите произведени во Дрекслмаер во Кавадарци. Што знаеш, се е можно. Ги виде пораките на етикетите на фустаните од Кина?

Полека но сигурно “познат скопски адвокат“ станува поприсутно во нашите црни хроники отколку “познат скопски бизнисмен“.

Јапонците се одличен пример за нас. Јапонски политичар плачеше на прес-конференција затоа што ненаменски трошел народни пари!!! Да…ама исто така и јапонската опозиција беше опозиција цели 50 години. Со признавање изборни резултати и без бојкотирање Парламент.

Маргарита Цаца-Николовска повикува политиката да ги тргне рацете од судството??? Некои луѓе го преживуваат цел живот со образ ѓон, од оние рапавите за на снег.

Косово почна да го гради автопатот од Приштина до Блаце. А за преку граница се уште ќе се користат планинските патеки и магарињата “џејмишеј“ и “клинтон“.

Кога Владата плаќа реклами во некој медиум, тоа е корумпирање на медиумите? А кога СТРАНСКА фондација плаќа новинари и медиуми преку анти владини “проекти“ и грантови тоа е борба за демократија? Сериозно?

#ШтоНаучивмеВчера

Што научивме вчера бр.18

АДИ_wm18aЕдно чудо текстови по опозициските портали….“Каде е слободата“, “Како до слобода“, “Што да се прави за освојување на слободата“, “Киднапирана слобода“…Па добро, што не кажувате дека имало  грантче од странство за текстови и колумни на тема “Слобода“?

Шокантно! Пронајден е македонски интернет портал кој се уште нема објавено ништо во врска со “најзгодниот“ затвореник.

Десетина НВО-а и здруженија учествувале во подршка и организација на “Неделата на гордоста“ за подршка на ЛГБТИ и маргинализираните групи. Замислисамо сите овие НВО-а да се посветат на заштита на правата на Македонците и нашиот идентитет и името.

Александар Митевски мора да е најпосакуван маж во Македонија. Па човекот ги знае сите цени и попусти во Тинекс.

И покрај острите забелешки на дискриминаторските и хомофобни закони и постапки на руските власти, и покрај ЕУ-Руските “недоразбирања“ околу Украина, австрискиот Претседател “топло“ го прими Владимир Путин и конечно потпиша за рускиот гасовод Јужен Тек. Австриските зими мора да се многу студени.

Ако некому не му беше јасно што всушност треба да прави “техничката влада“, Фрчковски ни објасни. Ќе треба да ја договори промената на нашето име. Кој праша на кој начин тоа опозицијата постојано си пука во колено?

Драма на аеродром. Поради вибратор во торбата на Швеѓанка, евекуиран цел авион. Не, не е тоа веста. Веста е дека Швеќанката патувала за Сплит??? Алооо….Кога одиш на Северен Пол, не носиш ледомат со тебе.

Имаш 200 евра? Еве решение за твојата невработеност. Регистрирај НВО, напиши две колумни против антиквизација, барокот и странските инвестиции, викни два пати “долу за недемократскиот режим“ и слободно оди на Запад и барај политички азил затоа што комшијата ти опцул “мајка опозиционерска“.

#ШтоНаучивмеВчера

Што научивме вчера бр.17

АДИ_wm17aКога  Луиз Суарез бил мал секогаш кога ќе се удрел родителите го тешеле со “Ма ништо не е тоа, ќе ти помине како на кутре“

Значи кога си обична невработена Ромка со 6 гладни деца не смееш да заминеш за Германија заради неисполнување на условите на “Договорот за визна либерализација“ со ЕУ. А кога си Ромка успешна актерка тогаш “мораш“ да заминеш за Германија без разлика дали ги исполнуваш условите за патување. Дискриминација? Кој кого?

Македонштина. По примерот на Капиштец и Аеродром кога победува Ноле, во Чаир и Гази Баба со пукотници и швајцарски знамиња беше одбележана големата победа на “нашата“ Швајцарија.

Веќе не мораме да се печеме и да гориме по плажите за да докажеме дека сме биле на море. Сега е тука чек ин и таг на фејсбук.

Твитер е место за дружење каде постојат неограничени можности за чалам на нови наивни жртви кои глупаво наседнуваат и шират стари вицеви и фори а дури не се ни свесни за тоа.

Шокантна вест ! Според сведоци од лице место, нашите земјаци “Земјаните“ веќе 17 години на Марс и во околината војуваат против “Марсовците“ и останатата космичка багра која се обидува да ја уништи нашата планета. Героски на ова би рекол – Ете ги “куририте“ пак сакаат да дефокусираат од тиранијата на недемократскиот режим.

Најважното прашање на Светското во моментов е – Дали Португалија ќе помине во следното коло за да Кристијано Роналдо има шанса да ги покаже другите 3-4 планирани фризури.

Поучени од примерот на македонската опозиција, Шпанците побараа од Холанѓаните “ферски“ да формираат заеднички тим и така да продолжат понатаму во следната рунда на Светското првенство.

#ШтоНаучивмеВчера

Што научивме вчера бр.16

АДИ_wm16aГледајќи ги фризурите на фудбалерите на Светското во Бразил сфаќаме дека фризерот на Роналдо од 2002 на Светското во Кореа и Јапонија не бил пијан туку бил далеку пред своето време.

Ерол Ризаов изненаден- Не дека немало и пред ова притисоци и злоупотреба на медиумите и нивно впрегнување во партиски цели, но ова досега не е ниту видено, ниту чуено во Македонија. Па ова сега го прават овие другиве!!!

Жените длабоко ни се разочараа. Последните вести велат дека “најзгодниот затвореник“ чии фотографии го преплавија интернет всушност бил женет. Штета, инаку пола Македонки веќе се пакуваа за Стоктон Калифорнија за да го заведат.

Според некои “аналитичари“ Груевски е толку моќен што ги ангажирал НСА и америкаските служби за да ја шпионираат опозицијата. Мојот психијатар за ова има еден збор – параноја.

Решение за чист Охрид. Охридските власти на сите Јапонци кои се присутни на стадионите на Светското во Бразил да им понудат бесплатен одмор во Охрид во траење од цело лето. Охридските комунални служби да одат на колективен одмор. А скопјаништата? Сите да си одат дома по своите градови.

По концертот во Скопје, Жељко Јоксимовиќ може слободно да побара македонско државјанство и да се кандидира за Претседател на Македонија. Ни еден претседателски кандидат кај нас до сега немал толку посетен предизборен митинг.

Најтешко додека гледаш фудбал со колега Индиец е тоа што постојано мораш да му објаснуваш кои се Џеко, Суарез или Касиљас и што е офсајд.

Во Скопје металните контејнери се заменуваат со пластични. Градските власти мислат на слабите рачиња на малите ромчиња додека ги влечат контејнерите наоколу.

#ШтоНаучивмеВчера

Што научивме вчера бр.15

АДИ_wm15a

Солза Грчева му откажа послушност на СДСМ и одлучи да остане во Парламентот. Дали Героски ќе продолжи да го подржува домашниот буџет на семејството Грчеви со плаќањето на колумните на Мирослав Грчев или пратеничката плата ќе им биде доволна?

Нов грабеж во „Македонска пошта“ во Скопје. Стигнаа платите во Јаја Паша и Топаанско.

Жал ми е за Шпанците во овие тешки моменти. Имајте сочуство и немојте да ги потсетувате дека на 8 Септември играат против Македонија.

Буралиева и Грчева ќе се откажат од откажувањето на откажаните пратенички мандати. Во СДСМ ангажиран Доктор Оз со цел да помогне во справување со Пост-трауматскиот стрес од премногу откажување.

Почнува политичкиот дијалог, утре средба Груевски – Заев. Загревањето и запознавањето со противникот е закажано за денес во Општински суд Скопје 1.

Героски пак пишува по три колумни дневно. Кој го изнервира овојпат, Саше АНАЛитико или СДСМ?

Пеј Пал стигна во Македонија. Одлично, сега полесно ќе можеме да си ги купиме оригинал Американските парчиња гардероба “Мејд ин Никарагва“ и Јапонската и Корејската електроника “Мејд ин Кина“.

Интергалактички апсурд. Симпатизерите на СДСМ на веста дека одлучи да остане во Парламентот на Солза Грчева и порачаа: “ Ние не гласавме за ти да седиш во Парламентот“.

Голема акција на Албанската полиција во Лазарат. Македонскиот нарко пазар изразува загриженост за непречениот проток на луѓе, идеи и стоки од Албанија во Македонија.

Заради прифаќање на пратеничките мандати, СДСМ ќе ги исклучи од партијата Грчева и Буралиева. Ако падне договор меѓу Груевски и Заев и ако останатите пратеници од СДСМ се вратат во Парламентот, кој кого ќе исклучи и од каде?

#ШтоНаучивмеВчера

Што научивме вчера бр.14

АДИ_wm14a

Поразот на Европска Грција од Јужно-американска Колумбија дополнително не подели. “Античките” евроскептици славеа, проевропските “словени” жалеа.

Ингениозниот и многу употребуван наслов покрај секоја втора фотка со голи жени кај нашите портали “Дали ова е најубавиот македонски/актерски/пејачки/манекенски задник“ заради актуелното Светско во фудбал уште поингениозно се модифицира во “Дали ова е најубавиот бразилски задник“

Според Милчин, некој новодојден амбасадор во Македонија му ја пренел првата импресија дека многу граѓани биле апатични. Се разбира, освен оние на платниот список на Сорос кои се добро обезбедени а храбро се борат против апатијата.

Амди Бајрам не го подржува проектот Скопје 2014 и спомениците. Отиде да прави свадба на внукот на Босфор и таму скокна во фонтана? А што, нашите фонтани не му чинат?

Се повеќе жени го следат Светското првенство во Бразил. Посебно откако ги видоа Италијанците во стреч дресови.

Вечната куќа” апсолутен победник на “Војдан Чернодрински”. Ве молам имајте разбирање и сочуство за маката и страдањето на Ориѓански откако ја дознал оваа вест која само ја потврдува “тиранијата и деспотството” во нашата култура.

Типично за нас. После високата победа, сите во Македонија почнаа да носат портокалово и наеднаш навиваат за Холандија. Чекам да видам кој следен победник наеднаш ќе ни стане многу симпатичен.Грција нема шанси, затоа што тие веќе изгубија.

Многу е интересно кога говорникот зборува 20 минути и на крај вели…“Значи…што сакам со ова да кажам…“

Министерот за надворешни работи Никола Поповски и Бред Пит разговарале за Македонија. Тешка задача за опозициските медиуми. Не можат ама баш ништо да спинуваат од оваа средба.

#ШтоНаучивмеВчера