Груевски

Не постои инвеститор кој не може да се “минира“- стара опозициска

time4_wm

Advertisements

Како слон во продавница за порцелан

Пустата желба за власт на шака пропаднати и безидејни,со еластична кичма и полтички импотентни луѓе од левицата и нивните апологети од новинарската фела не значи дека фактичката состојба во државата е очајна и дека ете, од “Бога дадените” мора да ја преземат власта и да не “спасат”. И тоа не со преземање на власт преку битка на идеи и понуда на решенија и квалитетни луѓе, преку демократски процес и на избори, туку со бунт, бојкот на институциите и демократските процеси или со помош на странска интервенција.

Се работи за лична перцепција на група новинари и квази елитисти од левицата дека кај нас нема демократија и слободи или заостануваме во реформите. Значи, господата сакаат да ни кажат дека пола милион луѓе кои во неколку изборни циклуси ја подржуваат владеачката десница се глупави што гледаат со свои очи напредок и во реформите на системот и приближување кон ЕУ кој патем е нотиран во 4-5 извештаи од ЕУ, и во економските показатели кои исто така се нотирани во извештаите на ЕУ, Светска Банка и останатите релевантни институции. А ние замисли да сме ти живееле во “фашизам со талибанско маоистички методи на тиранија зачинети со сталинизам”. Гласачите биле или под притисок или поткупени. Функционалната држава, странските инвестиции и вработувањето, субвенциите за земјоделците, зголемувањето на платите, зголемување на пензиите и социјалната помош, финасиска помош за младите за започнување бизнис и со тоа отворањенови работни места за овие луѓе било поткуп на гласачите. Не. Затоа што истите мерки се применуваат и во ЕУ. Не, затоа што овие мерки се само нормално функционирање на државата, нешто што овие луѓе никако не можат да го разберат и прифатат.

Capturegen

И не само тоа. Истите тие, една шака опседнати со власт и моќ новинарски лешинари одат до таму да отворено ја повикуваат опозицијата на бојкот и напуштање на институциите на системот и со тоа да предизвика парламентарна криза. Парламентот за нив не постоел. Други пак експерти (за пубертетот на поларните мечки) не советуваат дека морало нешто да преземеме затоа што само кај нас од целиот регион сеуште не бил запален Парламентот. Директен повик на насилство. Отворено ја негираат вољата на безмалку половина милион гласачи и изборите ги нарекуваат “кражба и кланица”. Истите избори кои во првиот круг според меѓународнната заедница и набљудувачите минаа во најдобар ред, беа фер и демократски и гласачите слободно можеа да ја изразат својата воља. Се обидувам да бидам толерантен, да имам разбирање за секоја индивидуа и различните политички гледишта или ставови спротивни на моите. Но ваквите повикувања и хушкања на методи кои можат само на сите да ни наштетат и да предизвикаат голема политичка и безбедносна криза едноставно не можам да ги разберам и да ги прифатам.

Не, не ми е мака заради 320 илјади гласови за опозицијата. Опзицијата и треба да има гласови и подржувачи. Силна опозиција само може да ни користи на сите нас, вклучувајќи ја и владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Мака ми е само кога гледам дека има луѓе кои кликнале лајк и читаат порталина новинарикои директно повикуваат на политички потези кои нам како држава можат само да ни наштетат а на оние кои не не признаваат како македонска нација и држава само да им користат. Мачно ми е да гледам како на тие портали и медиуми народот кој има спротивно мислење, гласачите кои поинаку ја поимаат реалноста и секојдневието, постојано се жигосувани и навредувани.

Новинар кој пишува 20 години и кој е искусен треба да е мудар и да застане и да се освести дека никако нема да помогне да се срушат “талибанците ” со тоа што ги навредува обичните граѓани, гласачите. Тие исти граѓани утре зад параванот кога ќе треба да гласаат секако дека ќе се сетат дека некој новинар или “експерт”кој ја подржува СДСМ ги нарекувал “небањати”, “неписмена багра” или “антички сељаци” и “кучиња вмровски” или на Фејсбук им порачал “ви го начукавме шупци едни”. Па добро, кој тоа ја дели нацијата и ги закрвува комшиите а пријателите ги хушка едни против други?

И после вакви “мајстории” на “новинарските легенди” на нашата медиумска сцена, што друго да се каже? Со кого насекаде по социјалните мрежи и по интернет и во реалниот живот ние дискутитраме? Со кого разменуваме аргументи и браниме политички ставови? Овие луѓе се катастрофа за македонскиот медиумски простор. Катастрофа за Македонија. Невоспитани и арогантни, нетолерантни и без демократски капацитет да се прифати дека некој има спротивен став од нивниот. Да се прифати дека некој друг понудил подобра опција, програма и решенија кои на гласачите им нудат подобра иднина. Да прифатат дека мнозинството од гласачите подржува некоја друга опција а не нивната. И јас сега како гласач треба да го купам нивниот весник или да го отворам нивниот портал и да се информирам за политичката платформа на опозицијата, и утре да гласам за неа?

Здравиот разум и основната политичка писменост вели дека за Заев е подобро да излезе со соопштение дека се оградува и им се заблагодарува на вакви креатури да ги промовираат и бранат ставовите на СДСМ и со тоа веднаш ќе добие 20 % повеќе гласови. Но Заев ги демантира здравиот разум и политичките норми и повторно си пука во колено. Со однесувањето како “слон во продавница за порцелан” и најавата дека ако неговата партија не победи на изборите на 27 Април ќе повика на “улична демократија” која по дифолт значи и можни насилства, Заев само потврди дека е целосно политички неписмен, комплетно залутан во политиката и дека станува опасен за опстанокот на СДСМ како партија, но и за стабилноста на држават и мирот на граѓаните.

Има една работа која ја забораваат и Заев и неговите медиумски апологети. И покрај тоа што тие мислат дека народот е глупав и секогаш кога не гласа за нивната опција дека греши, се лажат. Со толку посветеност и жар се обидуваат да не убедат дека црното е бело и дека народот е мутав и заблуден, што не можат да видат дека го прават спротивното. Од својата суета и занесеност дека му прават услуга на “глупавиот и неписмен” народ и дека само тие можат да му ги отворат очите не можат да видат дека одамна се прочитани, и дека со нивните активности само предизвикуваат револт кај граѓаните и сосема спротивен ефект. Оружјето во вид на пенкало и гласачко ливче е кај гласачите. Одговорот следи.

Бубашвабите

Мала криза одма гомна да се јадело. Извини, ова ГОМНА требаше да го ставам Г***А…а не вака ГОМНА. И ја па више претеруем. Тошо Малерот е легенда и ја поштуем негови ставови. Овој тачно одговараше на последниве дешаванки у Македонија. Мислам, онаа журката од малку поголем карактер пред и во собрание вчера. Мислам….ха..како да ти објаснам, смејурија бе брат…смејурија. Како не ми текна да собирам наслови, изјави, твитови и стауси на “генијалци” од сите категории и да се изнасмееме сите овде заедно. Нешо као…”дојде денот Д…”…”Египетска пролет во Македонија…” ….”Народот одлучно вели не…”…”фашизмот да се победи”…” Бранко е крив…”…”умре демократијата..” Ало бре…со кого јас делам ист кислород. Идиотизам…Суетите ви се на три нивоа повисоко од нивото на вашата интелигенција  а си земате за право да гњавите цела држава. Ова еднаш мора да запре. Решиле неколку фраери да ни го сјебат денот и се запенавиле да го направат тоа шо по ефектно.

34-funny-pictures-296

Па маме му ебам, зошо бе дома не си се ебавате со жените, со швалерките, со ебачите или со кучињата…ако така веќе сакате? Дилдо да ви купиме? Немојте нас да не ебете. Па кој ви рекол дека сте интелектуално на доволно високо ниво со нас да се заебавате? Ало бре…Па не може бе исфрустрирани дебили со сексулен дисордер у младост и со хроничен фелацио синдром насочен према авторитети(избриши си го белото околу уста) да не замараат и да мора да им обраќаме пажња скоро као на бубашвабите по рафтови у самопослугите на бивша Славија.

Прво, бубашвабите мора да ги потсетам дека знаеме дека секогаш ќе најдат НЕКОЛКУ ликови као нив и дека фелациото некој ќе го продолжи, ама најбоље да си се фатите сите у поза 69 и да си напраите по еден фелацио еден на друг, а не да не реметите нас. Ние не се прљаме со гниди као вас. Второ…ама ич бе не ме заболе за вашите болни амбиции преку фелацио или анал да добиете напредување во кариера или нешто малку поише кеш. Остајте не на раат да си живееме у оваа мизеријава у која сите вие заедно у последниве 20 години не доведовте. Остајте не сами да си го најдеме чарето, коа више не сте способни, или не сте доволно луѓе со човечки карактеристики и начела, па да направите нешто добро за народот кој рмба и се малтретира да преживее и уште мора и вас да ве плаќа. Доста само на себе мислите. Или ние ќе почнеме само на себе да мислиме, а вие тој филм не сакате да го гледате, траст ми.

Ферка…У мое мало се викаше ферка. Еден на еден ќе се измлатиме, ќе се фатиме за гуша…ќе се исповалкаме у прашината на школски двор у Сава Ковачевич и….И после пак заедно ќе играме баскет. Исто ко шо оној  плачконо, битолчанецон играл баскет по скопските мала…аха, мај ес..Зашто бе не си напраите ферка, па да си ибете мамата и да не не гњавите нас. Доста бре ни праите стресови да мораме да се секираме за нашите деца и фамилии. Ако многу не секирате, може да се деси да зееме тоа секирите, па да ве насекираме сите вас заедно. Истово важи и за сите болно исполитизирани партиски кондоми што не знаат што значи да се има демократски капацитет и политичка толерантност. Може пример да ви бидат американците, и лани и оваа година имаат блокада на буџет, па никој не реши преку тоа да лечи комплекси или сексуални фрустрации па да повикува или да плаќа луѓе да дојдат пред конгрес за да се тепаат или да прават инциденти. Ферка бре ….дебилчини…ферка. Ќе ти кажам се, и дека мислам дека не си у право, и дека твојот лидер е ружен ко лопов, и дека нема везе од економија. Ќе ми кажеш дека ја поима немам од политика, дека мојот лидер е буљаш или крадел…и…шо? После ќе праиме муабет за андроид , или за Мас ефект 3 и Манчестер Јунајтед…Не мора да одиме пред собрание и да се млатиме? Или нечии мал мозак е многу мал за да го разбере сето ова?

п.с. …”Шта се то дешава код тебе у земљи, Томе мој…” ме прашува пред малку Емир, другар ми “из Тузле”…

…”Политика, све да им јебем, ускоро су избори…”…му реков јас…