Скопје 2014

Ама можеби со некоја друга Влада…

Според дел од нашите медиуми кои не сакаат да чујат да добијат “валкани и корумпирачки“ пари од сопствените граѓани преку некаков маркетинг на Владата ами за разлика од “купените владини мегафони“ се апсолутно чесни и независни и пишуваат објективно а со тоа нели и секогаш…ама баш секогаш и против владините проекти, случувањата на Битпазар и пред Судот се очекувани. Според неутралните и некорумпирани медиуми кај нас кои се крајно професионални и не дозволуваат да бидат купени, освен што новинарите од овие медиуми леб и млеко за дома купуваат од парите на странска фондација (чиј газда јаден и напатен не може навечер да заспие загрижен за слободата на говор и демократијата во Македонија и не фер изборниот амбиент и атмосфера), немирните протести на Албанците пред Судот се сосема оправдани.

Да, и тоа најмногу заради невработеноста меѓу младите.  Невработеност која пак ете сите гледаме дека постојано се намалува. Ама какви се тие вработувања кога се отвораат фабрики и се бараат само работници, а не и шефови и директори и “капетани на белу лаѓу“. Фабрики? Та џабе ли една друга власт ги затвораше фабриките во деведесетите? Па да, за да се спаси народот од валкана работа во фабрика. Па сигурно, подобро народот дома да си седи и да гувее пред папата додека легендарните македонски перјаници на новинарството кои независните и прогресивни медиумите во деведесетите ги основаа во канцелариите на министрите, без омекнувач му го перат мозокот.

Значи според “независните борци за слобода“ Албанците фрлаа дрвја и камења кон судот и заради одвратниот барок, спомениците од Скопје 2014 и купените гласачи. Протестите се случиле заради немање слобода на говор во медиумите, заради недемократскиот режим, изборните измами, Црниот понеделник на 24 декември, сечењето дрва пред Бристол, заради “глупавиот“ народ ној никако да се освести и да почне гласа за опозицијата.

Протести на Албанците со насилство врз полицијата секако немаше да се случат ако се формираше “техничка Влада“ која е ингениозна како идеја само што никој не знае како треба да изгледа и што треба да работи. Чекај…Ако некому не му беше јасно зошто ни е потребна “техничка Влада“ и што таа ќе работи кога и врапците знаат дека Влада не организира избори, еве Фрчковски ни објасни. “Техничката Влада“ би требало да да го реши спорот за името со Грција. Како? Многу лесно, лидерот на опозицијата кој е познат по еластичната кичма ќе ни каже.

Младите Албанци ќе беа среќни и задоволни и никако немаше да протестираат пред судот ако “фашистичкиот режим“ му ја вратеше слободата на народот кој замисли живее во општество со најмногу медиуми по глава на жител во Универзумот кои се финансирани од странски центри на моќ, а сепак ете нема место каде да ја изрази својата загриженост за демократијата.

 

01-bad-translations

Како што вели една вечно независна и меЏународно позната по борбата за демократија новинарка…“Ама можеби со друга Влада ова немаше да се случи?“ Или како што јас велам…“Ама можеби во друга држава ваквите генијалки ќе беа еднаш за секогаш отфрлени од јавноста и ќе се занимаваа со козметика и фризерај или некоја навистина општествено корисна работа како одгледување живина…на пример…“

п.с. По ова, очекувам дека истите медиуми конечно ќе ја отфрлат смешната теорија на “провладините“ новинари дека ХААРП-от е виновен за невремето на Балканот и поплавите предизвикани од истото и дека декларативно и со заедничко соопштение за природната катаклизма ќе ја обвинат актуелната Влада. Нели….Ама можеби со друга Влада облаците ќе се смилуваа и немаше да врне…

 

Advertisements

Да мики, сите сме луди на свој начин

 

Во оваа прилика би сакал да елаборирам   неколку мои опсервации на темата “Социјалните мрежи и интернетот општо,  како значајни елементи во процесот на созревање на адолесцентите и градењето на нивниот карактер под влијание на истите”, со посебен осврт на ”Влијанието на политичко-социолошко-општествените девијации и личните сексуални фрустрации во секојдневното користење на социјалните мрежи и интернетот”  …да не речам…кои се и какви се мрчаторите и хејтерите по фејсбук и твитер (затоа што  G+ е  сеуште ирелевантен исто  како  даночна пријава во Кондово или македонски новинар на твитер). Значи какви не има :

1.Политички дегенерирани фрикови (ПДФ)

– Луѓе кои буквално го сватиле она дека човекот е политичко битие, и за нив политикаа  е се. Кога се запознаваат (прифаќаат пријателство на ФБ  или заследуваат некого), прво провераваат политички бекграунд, национална припадност според историски период (антички или старословен-македонец) и:

-дали на профилот има присутни фотографии каде централно место има  македонско знаме со звездата од Кутлеш  (дали се користи Кутлеш или Вергина е многу битно)  а локацијата е најчесто во кафана на маса, или на свадба на прва братучетка.  Што по испотен е носителот на знамето, значи попосветен е на одбрана на истото, односно дека играл на патриотски песни.

-дали на профилот има присутни фотографии со споменици или барокни фасади (задолжително  присутен Воинот и фонтаната, т.е. кандидатот е присутен  на сликата а мудата на Букефал  висат во позадина)

-дали на профилот има присутни статуси и твитови со честитање верски празници и 8 Септември (се мери ниво на посветеност на верникот, дали е споменато Чудото во Св. Димитрија  и во кој контекст…хемиска реакција, Божје чудо  или  политички трик…)

-дали на профилот има присутни статуси или твитови  со бодрење на Македонска репрезентација (било која) со можност за додатно линкање до песната “Излези момче” и спомињање на “клетите душмани”

-дали на профилот има присутни линкови од Јутјуб со патриотски песни со коментари (тука задолжително  се проверува  дали е присутно спомнување на предавници и нивната блиска родбина од женски пол во смисла на пеглање и онадување…пример… “Да им е*ам се живо женско што имаат дома”. Во  некои ситуации се спомнува и мртво, ама тоа се екстремни сексуални девијации, што е сосем друга тема…)

-дали на профилот има присутни барем 3 големи кавги со политичка тематика (тука посебно се внимава на кавга со лице во родбинска врска, што поблиска подобро) и која страна се зазема во кавгите.

-дали на профилот има присутни твитови или статуси со хејтање на се што асоцира на Влада или држава (тука посебно се проверува квалитетот и нивото на хуморот кој се користи и тежина на личните навреди кон членови на Влада)

-дали на профилот има присутни  твитови или статуси со хејтање на се што асоцира на опозиција и предавници (тука се проверува  квалитетот на сексуалните пораки и до кое колено се оди во пцовките…деца, внуци или се живо…или мртво..)

-дали на профилот има присутни твитови со плукање по #Скопје2014 или #барок (се внимава на употреба на изрази каkо француски клуч/да живее Фрчко, топење бакар и  најава на сексуални активности спрема уметничката-творец на истите)

 Ако овие елементи се присутни, стануваш пријател  или заследуваш или обратно ако не се присутни стануваш пријател или заследуваш, во зависност од твоите афинитети и колку е ликот политички контаминиран и од која политичка опција.  Ако случајно некој кандидат е маскиран во невин њуби корисник и го помине овој филтер, на прв знак на појава на некој од овие елементи се пристапува  кон бришење (со предходно добро изанализирани методите и активностите на Ванковска), под  итно анфолоу или блокирање на дотичниот, со предходно плукање и употреба на погрдни зборови.

Кај  ПДФ ликовите не важат родбински врски и непотизам, ако не исполнуваш политички критериуми, едноставно те игнорира или можно е само еднаш годишно честитање на роденден преку ФБ (само текс, без слика со шампањ). Кај овие ликови многу ретко приватниот живот е присутен на личен профил или твитер. Прво рано наутро, се пристапува кон социјалните мрежи и блуење и плукање по се живо од другатата партија а потоа се лајкуваат статуси и профили или се ретвитува од свои политички истомисленици. Следењето на овие принципи и ваквите корисници на социјални мрежи се нај битен елемент во процесот  на регрутација од страна на  партиите на нови политички елементи (лепачи на плакати) наречени КУРТОН-и (Кадидат за Ултра Ревносен  Трол во Организација кај Нас)

photo (3)

2.Сексуално загорени ликови (СЗЛ)

Мики, ова ти се типови и типки спремни за опсервација од Мастерс (не се мисли на тениски турнир) и Џонсон (не се мисли на Меџик). Потенцијално се сексуално опасни, посебно ако не онаделе или биле онадени (да не речам пеглани) во последно време. Што од друга страна ги прави многу  достапни за изи фри секс, без обврски…да не речам уан најт стенд. Ќе ги познаеш по:

– постојано постирање фотографии со еротика:

А) отворена еротика -голотија во форма на …полицаец облечен само во капа и чизми, а капата е на погрешно место, или девојка  што многу се изненадила кога ја сликале па подзинала или напрчила усни,  се наведнала и цело време нешто бара долу (опасност од  потенцијално настинување на јајници затоа што патем заборавила да облече  гаќички )

Б) прикриена еротика – цвет со пчела на него

-Постојано постирање видео клипови со песни од типот ….Vetar duva kiša sipi a pod nama krevet škripi. или …Mala moja dođi da sviramo malkice, ja dok sviram ti mi skini gaćice…

– Постојано твитање со хаштаг #порнопеток #цицки или слично, као ….”ја само се зезам…”, ама од самите твитови се забележува дека се работи за суша како онаа во Судан 1999….. Или секс  лани ќе имав за малку еднаш…а годинава поретко…

Тука спаѓаат и една подгрупа наречена #форевралоун (поприсутна на твитер) или типови и типки константно напатени по “љубав и пажња”. Слично како погоре спомнатите, со тоа што кај оваа подгрупа сексот е ирелевантен, повеќе се трага по “љубав живота”. Препознатливи се по постирање љубавни стихови и фотоси од згодни фраери и риби во не експлицитно сексуален амбиент(…под палма на плажа,со гитара… во самрак на некоја пољанка со цвеќе околу и слично романтично затупување)…твитаат на хаштаг #љубов многу се мили и нежни при дискусија…Секогаш сонуваат за   принцот на коњ, ама обично принцот го нема туку доаѓа фраер кој се однесува како коњ.

3.Вонаби Диџеј Ликови(ВДЛ)

Ова група е застапена главно на Фејсбук, заради карактерот и спецификите на мрежата, иако екстремисти од оваа групација знаат да се појават и на твитер и таму да го реметат редовниот #порнопеток и да дефокусираат.  Знаат со денови да постираат линкови од видеа со песни од Јутјуб. Од време на време има и по некој коментар на линкот од типот…”…мојата….”, ако се работи за љубовна песна, или …”јој где ме наџе”, или “..шо пие кафана…” ако се работи за турбо фолк.

4.И јас имам дете (ИЈИД)

Оваа група корисници на социјални мреже е заради  карактерот на истите поприсутна на фејсбук. Се карактеризираат со тоа што припадничките на оваа група им водат инат и им прават лиги на цурите  кои се припаднички на погоре спомнатата групација #форевралоун и природниот саат им шиба сто на саат. Се карактеризираат со постојано постирање на фотографии од бебе, најчесто нивно (во екстремни случаи се позајмува од сестра или братучетка, само за да покнат  душманките). Бебето е доказ дека коначно се омажиле и дека ревносно ја следат акцијата на владата за зголемување на наталитетот. Машката популација ретко припаѓа на оваа групација, ама ако потпадне под влијание на”бебе и негов осмех” као најако оружје на членовите на ИЈИД , тогаш потполно се посветува на активности од типот…”еве сум со син ми, куре татино да ми ти порасне поголемо…”. Некои повозрасни  корисници се членови на оваа групација дури и кога ќе добијат втора генерација за фалење…таканаречени  “внуци”. Во  екстремни ситуации кај корисници на кои ептен многу им се брза…”да и покажам на онаа кучкана од Центар дека и јас можам”, доаѓа до постирање фотографии кои се  во категоријата…”дај не ме јеби”…односно…”ја мислв дека сум луд, али ова е”…каде се постираат и ехо снимки…од некаде 6-7 месец трудноќа. Да…и ова е видено…

  Човекот мики….човекот ти е најчудното животно  на денешницава….Кој помалку кој повеќе.  А да не беа социајлните мрежи, како ќе ги познаевме ситните лудости на нашите пријатели или непријатели? Да се разбереме…јас најверојатно сум по малку  во секоја од овие групи, ама тоа не ми пречи  да продолжам да се лечам, токму со користење на социјалните мрежи. И полесно ми е. Затоа што секогаш можам да  видам дека има и полуди од мене.

Тешко нас на стари години…

Ти текнуе на 1999. Мене ми текнуе убаво. Ради многу работи, и лични а и од “историско – општествени аспекти”. Нема сеа ја нешто као….”е внучко…ја коа бев ”…Не..него онака деноиве ми текна.  Ми текнуе на таа година и на мојот прв пут у Рим. Коа ме држеа на аеродром  Фјумичино 2 саата и проверуваа моја лична и финансиска историја као да сум некој белосветски берзански преварант(бар да бев). Откао успеав да ги убедам дека не сум братучед на Џорџ Сорос ми дозволија да влезам у Италија. После тоа продужив   и малку по на север на Италија, у посета на брат ми и фамилијата. Не ми беше прв пут да идам у Италија, оние шопинг авантурите у Трст у осумдесетите се више него леџендери. Карера и Ли фармерки, монтките, парфеми …возењето со “кадилци” шинобусот од  Љубљана до Трст…прајслес. Не дека сум некој светски путник, али осим сите бившо југословенски држави и сите комшиски држави на  Македонија, дел од Европа и Блиски Исток, сум прошол малку и подалеку и подолго од викенд или летување. Ваљда тоа искуство ми дава за право сеа да се праам ташак овде и да кажуем гачки кој- како- шо. Шо знам , може и не???

Него друго ми беше муабетот..  Коа ги гледам сеа нашиве овередукејтед “млади интелектуалци со широки погледи на светот и општествените случувања, самосвесни и вистинска совест и иднина на општеството ”, си викам…тешко нас на стари години. Батка…каде згрешивме??? Кого заебавме толку многу за да ни враќа вака??? Италијаните таа година ми се чудеа коа ќе им кажев дека учев економија и студирав социологија, ама ете неам баш работа у струка. Уствари као и сите наши шо у тоа време идеа у Италија по работа. “Па добро бре…работи ли некој кај вас у фабрика, сите студирате??..”” ми вика батка жабар, кој не е ни малку “општествено освестен”, и осим што се пали на калчото и Интер, не го занима шо у Милано напраиле нова фонтана или како се вика министерот за економија или градоначалникот. Али затоа не студирал 12 години као Венко и ги земал сите можни звања и дипломи , него фатил чоекот да работи на 17 години као физикалец у градежништво. Сеа на 33 години има “мало претпријатие” има своја куќа и вози Ауди А6 за низ град, а Ферарито го вози само за викенди. И сеа….???

Фабриките батка, кај нас ги продадоа у старо железо, а младите ги форсираат да учат до 35 години и да живеат  у сопчето шо некад беше детска и од пензијата на тато да чекаат за џепарац.  Нормално…нит  можеш да се ожениш, нит да се омужиш…па се фолираш дека праиш кариера у  наука и образовање. Као еве “јас инвестирам во себе”. “Учи синко за да не работиш”…ти текнуе на ова. Колку пути сме го слушале сите ние? Не бе батка…земи работи, а не само да тролаш по цел ден и да продаваш памет.  А глеаш колку само нормално е за момак Американец, 25-26 години, белец, да има завршено само хајскул. Човекот си положил за сите можни дозволи за кранови и багери и си работи како кранист. И тој е млад, и паметен, се информира и едуцира сам , низ живот, низ искуство…а не на факултет, кај некој како Венко. Еве го овде, со мене работи. И…срамота е тоа???

Нешто е многу наопаку. Се згреши работава у почеток на девеести. Дебело се згреши. Или…намерно се згреши, за да може некој да се напраи тајкун. Другар ми некаде крај на осумдесети почеток на девеесети у една фабрика од Скопје , нормално у дил со директорот(политички комесар) успеа као член на некаква си комисија да ги продаде машините као старо железо, на кило. “Нормално”  дека брат му ги купи сосем исправните машини за ситнурија и си отворија своја фабрика. А “државната” фабрика отиде у стечај. И….??? Кај  беа тогаш “младите и општествено освестени интелектуалци”. Студираа…учеа по цел ден…немаа време да приметат шо се дешава со државата, со нивната иднина. За разлика од тогашните млади…сегашните пак превише забележуваат шо се случува, ама забележуваат не битни работи и  погрешно реагираат. Сеа синот или ќерката на погоре спомнатиот директор(политички комесар) или некој политичар од пред 20 години е дел од таа младина која нели е многу свесна и совесна, ама никако да изреагира правилно на некоја ситуација. И синот на стечаецот од пред дваес години сеа е дел од таа младина. Интересен апсурд батка….наследниците на злосторникот и жртвата сеа заедно покушаваат на некои сосема нови луѓе да им стават сопки у секој обид да се попраи нешто. И не е битно дал се работи за национално прашање као не мењање на име, или одлука битна за економија као фиксен курс на денар или локална политика на градоначалник као праење споменик или ограда на мост, дежурните генијалци се увек тука да мрчат. По цел ден седи пред компјутер и од дрвото не може да ја види шумата. Заради трошката шо му влегла у око сака да си го извади окото. Ќе треба многу да се потрудам моите деца да не станат такви.

Искрено, многу сум даун…разочаран сум коа гледам какви овчички се самонаречените интелектуалци и луѓето кои треба еден ден да ја водат државава. Наива поголема од Генералиќ. Твитер и фејсбук се најбољи доказ за тоа. Порано  овде пишуев за некакви протести по повод убиството на Нешковски. Политика колку сакаш, правење политички поени и кариера од некои ситни души, а никој не глеа колкава трагедија им се деси на две семејства. Да…на двете семејства им се деси трагедија.  Ќе ме линчуваа шо им се  мешав у лешинарството. После пишуев за некаква елка шо ќе ја праеле у парк, а нема врска со рециклирање или слично. Била некаков симбол на незнам шо. Да…симбол на себе промовирање и чалам и нишо друго.

Сеа скоро истите млади надежи ќе праеле ограда од луѓе на мост. Оф мори мајко….Па онаа(нејќам името да и го спомнам) професионално и сексуално нереализирана госпоЖа се залета да напише колумна во Вест и да проба да дае гол од офсајд. Од кај знаеш може шефот ќе и каже…” брао ма, коа ќе напраиме 12-ти опозиционен весник, ти ќе бидеш уредник”. Дотичната напраи драма од еден статус на фејсбук или еден твит. Пак политика истрча на терен…. авторот на идејата …”е при­лич­но оми­лен и ци­ти­ран од ог­ром­на, ма зас­тра­шу­вач­ка ма­са луѓе”….леле..леле…Демек…младите интелектуалци немале работа и пари, и сите, ама “застрашувачка маса на луѓе” се налепиле на идејата, па за парите шо ќе се потрошеле за оградата на мостот, тие ќе стоеле на мостот уместо ограда. Колку генијално…глеам и у Њу Јорк сите 45000 бездомници и клошари стојат уместо ограда по мостовине низ градот, а градоначалникот Блумберг им плаќа на нив, место да праи ограда. Којзнае колку само струја  троши Њу Јорк за осветлување на мостовите и градот, па глеам у потпун мрак е цел град, нали да има пари за гладните. А слушнав и дека Обама ќе ја срушел Статуата на Слободата, ќе ја истопел и ќе им ги поделел парите на граѓаните. Аха…..Тешко нас на стари години….

п.с. Да не испадне дека проповедам некаква демагогија. И јас студирав, ама и работам од своја седумнаеста година. Почнав како чистач на магацин. Слично ко Итаљанот, само шо ја сеа немам Ауди и Ферари…имам Опел, а Ферари никад не сум го симпатизирал. Одувек сум бил за Мекларен Мерцедес. А не ми пречи градењето и убавиот изглед на градот…ма кој и да го правел тоа.